• Digitálne štúrovstvo na školách

Digitálne štúrovstvo 2005 a 2006 /jarná a jesenná výzva/

Projekt podporilo Ministerstvo dopravy, pôšt a telekomunikácií

- oba projekty boli úspešné s finančnou podporou 200 000 Sk

Cieľom projektu bola pomoc pri zvyšovaní vzdelanosti v oblasti práce s počítačom pre cieľové skupiny obyvateľstva našej obce - občania, ktorí majú obmedzený prístup k informačno-komunikačným technológiám, pretože žijú na vidieku alebo sú momentálne bez práce.

Realizačný plán projektu:

Počas roka 2006 sme pripravili a uskutočnili kurzy práce s počítačom pre spomínané skupiny obyvateľstva našej obce.
          Na konci januára dostali úspešní účastníci nášho prvého kurzu osvedčenie o jeho absolvovaní, keďže škola je registrovaná ako MS IT Akadémia a má certifikovanú lektorku. Kurz sa začal 7. 12. 2005, prihlásilo sa 10 obyvateľov obce. Stretávali sme sa dvakrát týždenne od 17:00 do 19:00 hodiny. Prvých 6 stretnutí sme venovali textovému editoru Word: základné operácie so súborom, formát písma, textu, písanie zoznamov, vkladanie a úprava obrázkov, WordArt, organizačná schéma, úradný list, pozvánka. Nasledujúce 4 stretnutia sme venovali práci s internetom a elektronickou poštou.
          Účastníci hodnotili prácu s počítačom ako zábavnú a sú prekvapení, čo všetko dokážu vytvoriť s jeho pomocou. Podarilo sa nám vzbudiť veľký záujem o prácu s počítačom medzi obyvateľmi, vo februári sme otvorili dva paralelné kurzy.

Školenie o používaní e-beam systému pre učiteľov
          Začiatkom mája sme zorganizovali školenie o používaní e-beam systému pre učiteľov. Školenia sa zúčastnil celý učiteľský zbor, aj učitelia zo ZŠ Solčany.

Kurzy v mesiacoch máj-jún
          Plánované dva kurzy MS IT Akadémie sme zrealizovali v mesiacoch máj-jún. Absolvovalo ich 24 účastníkov, ktorí boli rozdelení do dvoch skupín podľa úrovne na začiatočníkov a mierne pokročilých. Všetci kurz skončili s certifikátom MS ITA. Náplň kurzov tvorila práca s MS Wordom a Internetom. Záujem účastníkov o nové poznatky bol vysoký. Pre mnohých bola práca s počítačom novou skúsenosťou, ďalší si svoje zručnosti zdokonalili.

Kurzy v mesiacoch október-november
          Na kurzy MS IT Akadémie sme nadviazali v mesiacoch október a november. Zúčastnilo sa ich 19 účastníkov, ktorí boli rozdelení podľa náročnosti na začiatočníkov a mierne pokročilých. Kurzy boli úspešné. Náplň kurzu pre mierne pokročilých sa rozšírila o ďalšie zručnosti, ktoré sme vyššie uviedli a takisto lektorka reagovala na požiadavky účastníkov priamo na mieste.

Zasurfuj si so starkou!
          Október je mesiac úcty k starším. Z tejto príležitosti sme pripravili náučno-zábavné popoludnie pre žiakov a ich starých rodičov pod názvom Zasurfuj si so starkou!. Akcie sa zúčastnilo 10 starých rodičov. Starí rodičia pochopili, že aj v pokročilom veku je počítač užitočnou pomôckou pri hľadaní informácií.

Rozhodni sa správne!
          Táto akcia bola venovaná žiakom 9.r. a ich rodičom. Prostredníctvom internetu mali možnosť získať podrobnejšie informácie o vybranej strednej škole a kritériach, ktoré musia spĺňať pre prijatie na túto školu. Akcia prebehla začiatkom decembra 2006 a zúčastnilo sa jej 13 rodičov so žiakmi.