• O programe Zelená škola

SME  ZELENÁ  ŠKOLA!

Týmto označením sa môže naša škola pýšiť už od školského roku 2013/2014, keď sme sa zapojili do programu Zelená škola. Odvtedy sme úspešne zvládli 3 certifikačné obdobia a urobili krok vpred v týchto témach:

• téma: ODPAD  - školský rok 2013/2014
          • téma: VODA  - školský rok 2014/2015, 2015/2016
          • téma ZELEŇ  - školský rok 2016/2017, 2017/2018, 2018/2019, 2019/2020
          • téma DOPRAVA A OVZDUŠIE – školský rok 2020/2021, 2021/2022

V tomto školskom roku vstupujeme do 4. certifikačného obdobia, v ktorom nás čaká 7 krokov programu v téme: Doprava a ovzdušie

1. krok: Kolégium Zelenej školy – skupina motivovaných ľudí zo školy a jej okolia (žiakov, rodičov, učiteľov,...), ktorí majú chuť rozhodovať o tom, ako bude vyzerať ich škola, zažívať nové veci a získavať cenné skúsenosti. Snažia sa zapojiť čo najväčšie množstvo ľudí, aby sme dosiahli naše ciele v danej téme. Časť voľného času venujú stretnutiam s koordinátorkou Zelenej školy, diskutujú, navrhujú, menia, oslovujú aby sme sa malými krokmi posunuli bližšie k cieľom, ktoré sme si stanovili.
          2. krok: Environmentálny audit – cieľom je zistiť prehľad o vplyvoch prevádzky školy na životné prostredie. Ide o akýsi prehľad o tom, ako na tom sme  a čo môžeme zmeniť. Vykonaný audit v téme doprava a ovzdušie nám ukázal, čo môžeme v tejto oblasti zmeniť ako nás ako školu posunie ďalej, hoci len o malý krôčik. Environmentálny audit sa uskutočnil v mesiacoch september – október.
          3. krok: Environmentálny akčný plán (EAP) – ide o premyslený súbor aktivít, ktorý vedie k dosiahnutiu konkrétnych cieľov. K vytúženým cieľom bude smerovať 44 aktivít environmentálneho akčného plánu školy. Každá naplánovaná aktivita má názov, poverenú osobu za jej vykonanie, ako aj indikátor/ ukazovateľ úspechu- Kto? Čo? Kedy? Koľko/ O koľko? Kde? Tak hurá do toho!!!
          4. krok: Monitoring a hodnotenie – ide o hodnotenie a monitoring plnenia akčného plánu. Stručne popisuje okolnosti splnenie, resp. nesplnenia danej aktivity. Slúži na vyhodnotenie úlohy, čo nám vyšlo a čo nevyšlo a prečo? Čím boli spôsobené rozdiely a čo by sa s tým dalo urobiť. Monitoring a hodnotenie realizujú tí najmenší, t.j. prváci hravou formou. Tieto hodnotenia potom preberáme na stretnutiach kolégia spolu s tými, ktorí sú zodpovední za dané úlohy.
          5. krok: Pro-environmentálna výučba – cieľom je zapojenie všetkých žiakov, ale aj zamestnancov školy do praktickej environmentálnej výchovy a do praktických aktivít programu Zelená škola. Aktivity EAP-u sú naplánované tak, aby sa dotkli všetkých predmetov na našej škole. Jednotlivé aktivity sa prenášajú rôznymi formami a metódami do všetkých predmetov a ročníkov. Všetky vzdelávacie oblasti budú pracovať na zadaných úlohách a približovať tak našu školu k cieľom, ktoré sme si stanovili.
          6. krok: Informovanie a zapojenie komunity – predstavuje prierezový krok v programe Zelená škola. Splnenie našich cieľov nezávisí len od kolégia, ale od nás všetkých: žiakov 1. a 2 stupňa, pedagogických aj nepedagogických zamestnancov, rodičov, starých rodičov, Vašich známych a širokej verejnosti. Mnohí z vás budú oslovení priamo žiakmi kolégia, alebo oznamom čítaných v triedach, nástenkami...
          7. krok: Ekokódex – je umelecké znázornenie hodnôt našej školy. Vyjadruje záväzky, ktoré sa žiaci a komunita snažia dodržiavať v danej téme. Spôsob a jeho vyhotovenie je ponechané na našu fantáziu, predstavivosť, šikovnosť.

Mgr. Natália Mikulášová

koordinátorka programu Zelená škola