• Výchovné a kariérové poradenstvo

• Výchovné a kariérové poradenstvo sa poskytuje deťom, zákonným zástupcom a zamestnancom škôl v školách a v školských zariadeniach prostredníctvom činnosti výchovných poradcov. Úlohou výchovného poradenstva je vykonávanie poradenstva pri riešení osobnostných, vzdelávacích, profesionálnych a sociálnych potrieb detí a kariérového poradenstva. Výchovný poradca v prípade potreby sprostredkuje deťom a ich zákonným zástupcom pedagogické, psychologické, sociálne, psychoterapeutické, reedukačné a iné služby, ktoré koordinuje v spolupráci s triednymi učiteľmi. Úzko spolupracuje so školským psychológom, školským špeciálnym pedagógom a odbornými zamestnancami poradenských zariadení.

Výchovné poradenstvo

Výchovné poradenstvo sa poskytuje deťom, zákonným zástupcom a zamestnancom škôl v školách a v školských zariadeniach prostredníctvom činnosti výchovných poradcov.

Výchovné poradenstvo v základnej škole je zamerané na dve základné oblasti:

1. V prvej sa venuje pozornosť všetkým žiakom školy, ktorí sú nadpriemerne nadaní alebo majú rôzne zdravotné problémy a potrebujú odbornú pomoc psychológa alebo špeciálneho pedagóga a podľa stupňa zdravotného poškodenia sú integračnou komisiou uznaní ako žiaci so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami.
        2. Druhá oblasť je zameraná na profesijnú orientáciu žiakov. Pre týchto žiakov sú naplánované tieto úlohy.

Úlohy výchovného poradenstva:

• Sprostredkúvať prepojenie školy s odbornými zariadeniami
        • Plniť úlohy v oblasti problémového a delikventného vývinu detí
        • Poskytovať odbornú poradenskú činnosť v oblasti profesijnej orientácie žiakov končiacich školskú dochádzku
        • Poskytovať metodickú a informačnú pomoc pedagogickým pracovníkom školy a zákonným zástupcom
        • Plniť úlohy v otázkach výchovy, vzdelávania a profesijnej orientácie detí
        • Spolupracovať so spádovou ŠVS regiónu a dodržiavať Harmonogram prijímacieho pokračovania pre šk. rok 2023/2024
        • So súhlasom rodičov a žiakov zorganizovať testovanie profesijnej orientácie pre výber vhodnej strednej školy v spolupráci s CPPPaP v Partizánskom
        • Získavať metodickú pomoc a informačný servis v inštitúciách:  v centre pedagogicko-psychologického poradenstva a  prevencie, v centre špeciálno-pedagogického poradenstva, školských výpočtových strediskách, metodicko-  pedagogických centrách, Úrade práce, sociálnych vecí a rodiny v Partizánskom a iných inštitúciách participujúcich na  výchove a vzdelávaní a spolupracovať s nimi
        • V spolupráci s triednymi učiteľmi a ostatnými vyučujúcimi pripraviť žiakov deviateho ročníka na celoslovenské Testovanie 9
        • Prevencia a riešenie problémových prípadov v oblasti šikanovania
        • Prevencia delikvencie žiakov a ostatných patologických sociálnych javov
        • V spolupráci s triednymi učiteľmi a vyučujúcimi venovať osobitnú pozornosť žiakom zo sociálne znevýhodneného  prostredia
        • Dodržiavať zásady o ľudských hodnotách vyplývajúce z Dohovoru o právach dieťaťa

Výchovný poradca ako pedagogický pracovník je menovaný do funkcie riaditeľom školy, pričom neexistujú takmer žiadne legislatívne kritériá na výkon tejto funkcie (Hargašová, M., 2010). S tým súvisia aj jeho nejasné kompetencie, keďže neexistuje štandard jeho funkcie (Lepeňová, D., 2010). Výchovný poradca má čas vymedzený na kariérové poradenstvo v základnej škole na max. 3 hodiny týždenne, a aj to v závislosti na počte žiakov školy (Ďurdiak, Ľ., Gatial, V., 2006). Výchovný poradca nie je zamestnanec so psychologickým vzdelaním, a teda nedisponuje (ani nemôže) žiadnymi štandardizovanými meracími nástrojmi.

Kariérové poradenstvo

Od 1. septembra 2019 sa v regionálnom školstve posilňuje systém kariérového poradenstva. Výchovné poradenstvo t.j. aj kariérové poradenstvo, je poskytované prostredníctvom výchovného poradcu, ktorého odborne metodicky usmerňuje poradenské zariadenie  (ustanovenia § 130 a §134).  Profesia kariérového poradcu predstavuje okruh služieb, ktoré majú pomôcť žiakom pri orientácii na trhu práce, pri prispôsobení sa jeho meniacim potrebám, podmienkam práce a v otázkach ďalšieho vzdelávania. Kariérne poradenstvo predstavuje účinný nástroj prevencie pred možnou nezamestnanosťou v budúcnosti. Kariérové poradenstvo charakterizujeme ako súčasť výchovného poradenstva v Slovenskej republike, s dôrazom na rezort školstva a na aplikáciu kariérneho poradenstva v oblasti základných škôl. V modernom školstve a v kariérnom poradenstve je potrebné vyzdvihnúť dôležité postavenie Centier pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie. Samotné kariérové poradenstvo zatiaľ zabezpečujú výchovní poradcovia v rámci svojej pracovnej náplne.  Kariérový poradca realizuje v školskej praxi rôzne druhy aktivít pre zapojenie žiakov do spolupráce s cieľom profesijnej orientácie.

Úlohy kariérového poradenstva:

• v oblasti profesijnej orientácie poskytuje poradenský servis pre rodičov a žiakov
        • informuje o možnostiach štúdia na jednotlivých SŠ
        • usmerní pri voľbe povolania, pomôže vybrať SŠ podľa záujmov a prospechu
        • informuje o povolaniach, ktoré poznáte a ktoré nepoznáte
        • umožňuje žiakom stretnutia s náborovými pracovníkmi SŠ, organizuje žiakom besedy
        • podieľa sa na realizácii prevencie sociálno-patologických javov mládeže

Kariérové poradenstvo v školách a školských zariadeniach – kariérový poradca, výchovný poradca, školský poradca – poradenská, výchovná a informačná činnosť.