Školská knižnica
- Čítajme si
- Noc s Andersenom 2019
- Starší mladším...
- Marec - MESIAC KNIHY
- ----------------------------------------------------------------------------------
- Popoludnie ŠKD s Pavlom Dobšinským
- Noc s Andersenom
- Medzinárodný deň školských knižníc
- Prváci v školskej knižnici 2017/2018
- -------------------------------------------------------------------------------------
- Čítajme si!
- Popoludnie s Andersenom
- "Bábkoherci" v knižnici...
- Vzdelávanie v školskej knižnici...
- Medzinárodný deň školských knižníc
- Záložky do knihy spájajú školy 2016/2017
- ----------------------------------------------------------------------------------
- Noc s Andersenom
- Čítanie s Mrkvičkom
- Svetový deň bábkového divadla
- Spomienka na Jozefa Cígera - Hronského
- Uvítanie prvákov v šk. knižnici
- Medzinárodný deň školských knižníc
- Záložky do knihy spájajú školy - 2015/2016
- -------------------------------------------------------------------------
- Večer s Andersenom
- Deň ľudovej rozprávky
- Stridžie dni
- Odborný seminár s p. Hujdičom - "Čitateľská gramotnosť"
- Medzinárodný deň školských knižníc 2014
- Záložky do knihy spájajú školy - 2014/2015
- Čítanie s pánom Mrkvičkom 2014/2015
- -------------------------------------------------------------------
- Každá noc má svoju moc
- Medzinárodný deň školských knižníc - "Deň remesiel"
- "Záložka do knihy spája školy" 2013/2014
- Privítanie prvákov v knižnici 2013/2014
- -----------------------------------------------------------------------------
- Výstava "Tatry nezomreli"
- Výstava "Automaty verzus človek"
- Noc s Andersenom
- Metodické stretnutie školských knihovníkov
- Mám básničku na jazýčku
- Rozprávky bratov Grimmovcov
- Súťaž v hádaní hádaniek
- Medzinárodný deň školských knižníc 2012/2013
- Prváci v knižnici
- --------------------------------------------------------------------------------
- Noc s Andersenom 2011/2012
- Tradície a zvyky v našej obci
- Literárna výchova - 6.ročník
- Isaac Newton v knihách
- Model lesa
- Prváci v knižnici
- „ Záložka do knihy spojuje školy“
- Hodina rýchleho čítania
- Hľadáme naj...knihu
- Medzinárodný deň školských knižníc 2011/2012
- ---------------------------------------------------------------------------------
- Pasovanie za čitateľov 2010/2011
- Čítajme si 2010/2011
- Moja najmilšia knižka 2010/2011
- Deň ľudovej rozprávky 2010/2011
- Návšteva Mgr. Rozálie Cenigovej 2010/2011
- Noc s Andersenom 2010/2011
- Čertovský večer 2010/2011
- Medzinárodný deň školských knižníc 2010/2011
- Prváci v knižnici
- ---------------------------------------------------------------------------------
- Noc s Andersenom 2009/2010
- Školské kolo Beniakove Chynorany 2009/2010
- Svetový deň pošty 2009/2010
- Deň ľudovej rozprávky 2009/2010
- ...a človek vstúpil na Mesiac 2009/2010
- Konferencia astronómov 2009/2010
- Záložky spojujú školy 2009/2010
- Moje zvieratko 2009/2010
- Mesiac úcty k starším 2009/2010
- --------------------------------------------------------------------------------
- Mária Rázusová - Martáková a jej diela 2008/2009
- Popoludnie s Andersenom 2008/2009
- Nevedkove dobrodružstvá Nikolaj Nosov 2008/2009
- Beseda so starostkou obce Ing. Ivetou Randziakovou 2008/2009
- Medzinárodný deň školských knižníc 2008/2009
- Uvítanie prvákov a piatakov 2008/2009
- ------------------------------------------------------------------------------
- Trojruža 2007/2008
- Janko Hraško 2007/2008
- Slávnostné otvorenie 2007/2008
- Noc s Andersenom
Medzinárodný deň školských knižníc 2010/2011
Posledný októbrový pondelok sa už tradične zapájame do súťaženia k Medzinárodnému dňu školských knižníc. Ani tento rok nemohol byť výnimkou, a preto si už niekoľko týždňov vopred pani učiteľky lámali hlavy, čo vymyslieť...
Prváci si urobili čarodejnícky deň, počas ktorého pre nich neplatilo zvonenie, pretože vyučovanie mali pripravené ako projekt. Najskôr sa masky spoločne predstavili. Zistili sme, že všetko sú to iba dobrí čarodejníci a víly, ktoré chcú pre každého len to najlepšie. Spoločne si polámali jazýčky na kúzelných zaklínadlách, ktoré pre nich pripravila pani učiteľka. Celé telo si precvičili, keď ich znenazdania prepadla zlá čarodejnica a zakliala ich na rôzne zvieratká. K čarovaniu patria aj rôzne lektvary a zázračné bylinky. O zázračných a pre ľudí dôležitých potravinách sa porozprávali s pani Belicovou, ktorá prišla medzi čarodejníkov z miestneho zväzu záhradkárov. Spoločne si vytvorili výstavku ovocia a zeleniny. Pani Belicová deťom povedala, ako sa treba správne o ovocie a zeleninu starať, ako ju pestovať a uskladniť. Ďalším spestrením pre prváčikov – čarodejníkov bolo stretnutie s pani spisovateľkou Mgr. Katarínou Kernovou, ktorá medzi nás prišla až z Bratislavy. Úlohou, ktorú riešili na interaktívnej tabuli, dokázali pani spisovateľke, že veru vedia dobre rozpoznať zeleninu od ovocia a môžu pripravovať rôzne medicíny. Svoje vedomosti si upevnili aj pri rozlišovaní rôznych druhov ovocia a zeleniny pomocou hmatu. Sluch si precvičili pomocou knižky, od pani spisovateľky Kernovej, Detským srdiečkam, z ktorej ich pani učiteľka prečítala jeden príbeh. A či majú čarodejníci dobrý sluch, to sa ukázalo, keď im kládla otázky týkajúce sa ukážky. Čarodejníci trénovali už aj na svoju starobu, keď už nebudú dobre vidieť, ale ešte stále budú pripravovať medicíny. Aby si nepomýlili rôzne prísady do lektvarov, testovali svoje chuťové poháriky a určovali o aké ovocie či zeleninu ide. Pani spisovateľku presvedčili, že z nich naozaj dobrí čarodejníci sú a že vedia dosť o zdravej výžive. Tá im na oplátku doniesla bábku Filipka, ktorého prváci poznajú z materskej školy. Materská škola a aj naša základná škola sú zapojené do projektu Filipko v krajine zdravia. Spolu s Filipkom sa deti učia o svojom tele, o tom ako sa majú správne stravovať, čo je pre ich telo prospešné a čo mu škodí. Napokon si precvičili aj matematiku, pretože je veľmi dôležité zrátať koľko strašidiel príde na oslavu, koľko mačacích chlpov treba na prípravu medicíny. Zo školy odchádzali prváci usmiati a s množstvom nových zážitkov.
Naši druháci sa premiestnili do školskej knižnice. Medzi hŕbami kníh ich oslovili tie pre menších čitateľov. Boli to, no ako inak – rozprávky. Na začiatku druháci počúvali rozprávky z CD. Žiaci si vypočuli iba úryvok – krátku časť rozprávok a hádali. Aká je to rozprávka? Aby predviedli aj svoje čitateľské zručnosti druhú časť rozprávok čítali sami. Opäť iba krátke časti. Všetkých osem rozprávok uhádli veľmi ľahko. Ďalšou tiež zaujímavou časťou bolo z pripravených obrázkov z týchto rozprávok si vybrať jeden, pomenovať rozprávku a porozprávať, čo si z nej zapamätali. Nakoniec žiaci obrázky vymaľovali vo dvojiciach a vyrobili z nich našu najmilšiu knihu rozprávok. Žiakov táto celá aktivita veľmi bavila – počúvali, čítali, hádali, kreslili by ešte hádam aj dodnes. Nuž, ale zazvonil zvonec a ... A tejto aktivite bol koniec.
Tretiaci sa venovali mimočítankovému čítaniu a ich vyučovanie prebiehalo v školskej knižnici. Venovali sa knihe od Josefa Čapeka – Rozprávky o psíčkovi a mačičke. Pani učiteľka začala hodinu 2 hádankami – výsledok hádania bol psíček a mačička. Celou hodinou ich sprevádzali postavičky vyrobené z papierových roličiek – psíček a mačička, ktoré sa prihovárali žiakom. Pani učiteľka pomocou týchto postavičiek priviedla žiakov ku knižke, ktorú čítali – Rozprávky o psíčkovi a mačičke. Žiaci potom vyhľadávali úryvky v danej knižke – Rozprávky o psíčkovi a mačičke. Časť vždy predčítala pani učiteľka a ďalej žiaci dočítavali – orientácia v texte. Nasledovala hra Hádaj, čo robí psíček a mačička? Pani učiteľka vždy jednému žiakovi pošepkala do uška, koho má napodobňovať (psíčka alebo mačičku) a činnosť, ktorú má predvádzať. Žiak situáciu predviedol a ostatní hádali. Musíme povedať, že vždy uhádli a boli veľmi šikovní. Napríklad: ako zašila mačička psíčkovi nohavice, psíček visel na šnúre a sušil sa, psíček tancoval v komore, aby upútal pozornosť myší ,...Ďalšou aktivitou bol Kvíz– Čítam s porozumením? Žiaci boli rozdelení do skupín. Pani učiteľka zadávala testové otázky z prečítaných častí z knihy Rozprávky o psíčkovi a mačičke. Žiaci mali možnosť výberu správnej odpovede zo štyroch možností. Otázok bolo 10. Na konci prebehlo vyhodnotenie jednotlivých skupín a zistenie, že žiaci sú šikovní a čítajú naozaj s porozumením. Odmenou bol potlesk spolužiakov. Urobme si psíčka a mačičku bol názov činnosti, ktorá nesledovala. Žiaci si z toaletných papierových roliek a farebného papiera zhotovili svoje postavičky – psíčka a mačičku. Naše postavičky boli naozaj rozprávkové – rôznofarebné. Samozrejme nechýbalo vyhodnotenie – všetky postavičky boli skutočne pekné. Predposlednou aktivitou bolo pozeranie DVD – Rozprávky o psíčkovi a mačičke – žiaci si pozreli jednu rozprávku. Na konci Medzinárodného dňa školských knižníc v 3. triede nechýbala naháňačka, v ktorej pes naháňa mačku – Pes a mačka – to je skvelá naháňačka!
Žiaci štvrtého ročníka sa tiež nedali zahanbiť a pripojili sa k oslave Medzinárodného dňa školských knižníc v našej škole. Počas tohto dňa sa stali hercami, kulisármi a režisérmi. Na začiatku sa rozdelili do pracovných skupín, v ktorých potom pracovali. S pomocou pani učiteľky si vybrali rozprávku alebo príbeh, ktorý mali zdramatizovať. Aby to však nebolo také jednoduché, museli si pripraviť kulisy a postavičky na vystúpenie. Štvrtáci sú naozaj šikovní a spoločnými silami to zvládli na výbornu. Dohodnúť si, kto bude koho hrať, ako sa pritom vyjadrovať a meniť svoj hlas to už bolo v kompetenciách štvrtákov. Kto však potreboval pomoc, mohol sa obrátiť na pani učiteľku. Vyvrcholením boli krásne bábkové predstavenia a poznanie, že naši štvrtáci sú naozaj veľmi usilovní a šikovní.
Žiaci, ktorí navštevujú fyzikálny krúžok, si počas oslavy Medzinárodného dňa školských knižníc, pripomenuli jednu významnú osobnosť Slovenska a to Milana Rastislava Štefánika. Spoločne vyhľadávali informácie o ňom nielen v knihách a encyklopédiách, ale i na internete. Podarilo sa im získať dostatok zaujímavých informácií o tak významnej osobnosti nielen pre našu vlasť. Navzájom si zreferovali, čo sa dozvedeli a napokon pripravili pre ostatných žiakov našej školy nástenku plnú zaujímavých informácií o Milanovi Rastislavovi Štefánikovi.
Sme radi, že aj takouto formou sme mohli v našich žiakoch budovať záujem o literatúru a informácie skryté v nej.
Na záver niekoľko FOTOGRAFIÍ .